Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej

ul. Łużycka 1
74-100 Gryfino

sekretariat 91 4667200
e-mail: straz@kppspgryfino.pl

Godziny pracy: 7.30 – 15.30

Więcej...

Ćwiczenia w Gryfinie.

 Dnia 14.12.2017r. na terenie przystani wędkarskiej w Gryfinie miały miejsce ćwiczenia Jednostek Ochrony przeciwpożarowej pod kryptonimem „ZATOR”.

 

 Na skutek długotrwałych temperatur poniżej 0 st. C rzeka Odra zamarza. Wieje silny północny wiatr, co powoduje tzw. cofkę i piętrzenie się kry na Odrze na wysokości Gryfina. W dniu 14 grudnia zostaje przekroczony stan alarmowy na Odrze. Prognozowane są nieustające silne wiatry wiejące z północy, co będzie pogarszało sytuację  i może dojść do przelania się wody przez koronę wału na wysokości ul.Czechosłowackiej, gdzie zagrożone są budynki mieszkalne oraz rekreacyjne. W bezpośrednim zagrożeniu znajdują się także budynki mieszkalne i magazynowe przy ul.Targowej. Zostaje powołany sztab akcji.

 Ćwiczenia miały na celu zapoznanie strażaków z występującymi zagrożeniami na terenie Powiatu Gryfino związanych z efektem cofania się wód w rzekach w górę ich biegu,  tzw. cofka.

 Strażacy doskonalili techniki podwyższania i uszczelniania wałów przeciwpowodziowych a także sprawiania stawideł mobilnych. Koordynowano także działania z samorządami lokalnymi terenu Gminy Gryfino. 

 W ćwiczeniach udział brali funkcjonariusze i ochotnicy z terenów Gminy Gryfino, Widuchowa oraz Banie w ilości 13 zastępów.

BP Gryfino

© 2011 KPPSP Gryfino, Wykonanie MINDFLOW Multimedia